Jednym z ciekawszych rozkładów w tarocie jest Rozkład Relacji. Wbrew pozorom nie zawsze korzysta się z niego w kwestiach miłosno-związkowych, choć oczywiście jest to jego najczęstsze zastosowanie. Jednak słowo “relacja” ma pod tym kątem dużo szersze znaczenie, które obejmuje również relacje przyjacielskie, rodzinne, zawodowe – słowem każdą relację z drugą osobą, w którą można wejść. Przygotowałam poradnik, w którym tłumaczę krok po kroku, jak ułożyć Rozkład Relacji w tarocie!
Co to jest Rozkład Relacji?
Rozkład Relacji to jeden z najczęściej wykorzystywanych układów kart tarota, szczególnie w kontekście spraw sercowych. Nie ogranicza się tylko do romantycznych związków – sprawdza się również w relacjach rodzinnych, przyjacielskich, zawodowych. Za jego pomocą zbadasz dynamikę wzajemnych stosunków, poznasz też wzajemne intencje, a także potencjalne przeszkody, które stoją na drodze dalszego rozwoju relacji.
Rozkład Relacji działa trochę jak lustro – odbija to, co często nieuświadomione lub przemilczane. Tarot jak mało co jest w stanie pokazać, czy uczucia są szczere, czy też relacja opiera się na złudzeniach. Dobrze ułożony Rozkład Relacji daje obraz sytuacji, z którym można realnie pracować – emocjonalnie i duchowo.
Jak wygląda Rozkład Relacji?
W klasycznej wersji Rozkład Relacji składa się z siedmiu kart. Każda z nich ma przypisaną rolę – pierwsza karta reprezentuje Ciebie, druga drugą osobę, zaś kolejne pokazują wzajemne uczucia, myśli, intencje, to co was łączy, a co dzieli. Rozkład zazwyczaj układa się w kolejności lub, rzadziej, w okręgu. Osobiście wolę tę drugą opcję, ponieważ lepiej wygląda i łatwiej mi się ją interpretuje.
Jak ułożyć Rozkład Relacji? Poradnik krok po kroku
Poradnik jak ułożyć Rozkład Relacji przygotowałam w formie “krok po kroku”, bo tak łatwiej jest mi pisać, a wam (jak mi się wydaje) łatwiej jest czytać.
Określ intencję i sformułuj pytanie
Przed przystąpieniem do rozkładania kart musisz mieć jasność co do celu. Pamiętaj, że tarot nie lubi ogólników. Zamiast pytać „czy on mnie kocha?”, zapytaj „jakie uczucia ta osoba do mnie żywi?” albo „co nas obecnie łączy, a co oddziela?”. Pytanie powinno być możliwie precyzyjnie, zupełnie jakbyś pytała o coś komputer lub sztuczną inteligencję. Tylko tak dostaniesz właściwą odpowiedź.
Dobierz talię do pytania
Używam talii, która dobrze rezonuje z moją energią – najczęściej jest to klasyczny Rider-Waite (mam te karty w wersji lekko pozłacanej, prezentują się świetnie). Rozkład wykonuję na czystym tle. Standardowo używam lnianej, białej chusty, czasem robię to na dywanie (głównie jeśli chusta jest w praniu lub jestem akurat na jakimś wyjeździe). Bardzo rzadko umieszczam dodatki, choć wiem, że wiele osób rozkłada tarota w towarzystwie kamieni lub ważnych dla tej osoby ozdób.
Rozłóż karty według schematu
Najpierw karta opisująca Ciebie – twoje uczucia, intencje, podejście. Naprzeciwko karta osoby, o której chcesz wiedzieć więcej. Następnie na około wędrują kolejne: karta wspólnej energii, karta komunikacji, karta przeszkód, karta potencjału. Na koniec układam kartę karmiczną – pokazującą, czy ta relacja ma głębszy, duchowy wymiar. Wszystko rozkładam w okręgu, w który wpisana jest karta symbolizująca mnie (karta symbolizująca drugą osobę ma numer 6). Wygląda to tak, jak na poniższym schemacie:

Sprawdź dominantę
Zanim zacznę czytać pojedyncze karty, patrzę całościowo – jakie żywioły dominują? Często jest tak, że których z żywiołów z Małych Arkanów dominuje nad resztą, zdarzają się też takie rozkłady, w których jest wyjątkowo dużo kart z Wielkich Arkanów. Dominanta ma znaczenie dla dalszej interpretacji, tak właściwie to nadaje jej odpowiedni kierunek. Musisz o niej koniecznie pamiętać.
Interpretuj poszczególne karty
Najtrudniejszy moment to interpretacja – bo łatwo wpaść w pułapkę projekcji własnych emocji. Tutaj nie ma już żadnej skomplikowanej filozofii, interpretujesz po kolei poszczególne karty, zwracając uwagę na ich znaczenie oraz pozycję. Kiedy rozkładam karty dla siebie, robię to tylko wtedy, gdy jestem emocjonalnie gotowa usłyszeć prawdę, nie tylko to, co chciałabym usłyszeć. Jeśli rozkładasz komuś, zachowaj neutralność. Karty pokazują sytuację – to nie są wyrocznie, ale drogowskazy.
Jak interpretować karty w Rozkładzie Relacji?
Interpretacja w tym rozkładzie wymaga szczególnej uwagi na detale. To nie jest rozkład, w którym wystarczy odczytać znaczenie karty z książki. Liczy się relacja między kartami. Podam może przykład, bo tak najłatwiej będzie wyjaśnić, o co mi chodzi. Rycerz Pucharów sugeruje romantyczną interpretację, ale jeśli obok niego znajduje się Dziewiątka Mieczy, mamy raczej do czynienia z niespełnieniem niż spełnieniem. Wszystko zależy zatem od kontekstu.
Dobrze jest przy tym pamiętać, że tarot pokazuje dynamikę tu i teraz. Jeśli dziś karty mówią o dystansie, nie znaczy to, że relacja jest skazana na porażkę. Pokazują, na czym się skoncentrować, co uzdrowić. Przyszłość relacji zależy natomiast tylko i wyłącznie od tego, co zrobią jej obie strony.
Przykładowa analiza
Pamiętam jeden Rozkład Relacji, który zrobiłam dla siebie, gdy przeżywałam trudny czas w relacji. Po mojej stronie wyszła Kapłanka – emocjonalne wycofanie, milczenie. Po stronie partnera – Cesarz, chłód i dystans. Między nami Dziesiątka Buław, symbol ciężaru i przeciążenia. Ale w centrum – Gwiazda. To dało mi nadzieję, że mimo trudności, warto zawalczyć. I rzeczywiście, między nami była zła krew, którą udało nam się jednak dość szybko wyjaśnić. Było to już dość dawno temu, a związek nam ostatecznie nie wyszedł, natomiast Rozkład Relacji akurat świetnie zadziałał w tej sytuacji, bo wskazał na problem, którego nie byłam nawet w pełni świadoma.
Pamiętaj jednak, że są też inne rozkłady, po które możesz również sięgać w kontekście relacji – czy to romantycznych, czy też niekoniecznie. Czasami najlepiej sprawdza się prostota, a zwykłe Trzy Karty też są w stanie dać niesamowite rezultaty.

Doświadczona astrolożka, która od lat łączy pasję do wróżenia z rozwojem osobistym. Jest wielką miłośniczką tarota, lubi stawiać nietypowe rozkłady. Autorka e-booka 365 wróżb na 365 dni.